Pripremila: Iva Maričić
Dan očeva u Prigorju Brdovečkom ove smo godine obilježili osobito svečano. U organizaciji Osnovne škole Ivane Brlić-Mažuranić u Prigorju Brdovečkom, u suradnji sa Župom svetog Vida mučenika Brdovec, Mjesnim odborom Prigorje Brdovečko, Odjelom osnovnog glazbenog obrazovanja Osnovne škole “Pavao Belas” i Nacionalnim svetištem svetog Josipa u Karlovcu priređena je trodnevna manifestacija. Zaštitnik Hrvatske i Prigorja Brdovečkog, sveti Josip. proslavljen je svečanom svetom misom u kapeli svetog Josipa u četvrtak 19. ožujka. U petak, 20. ožujka u školi je otvorena izložba učeničkih radova „Moj tata“. U prepunoj školskoj dvorani upriličena je priredba u kojoj se kroz pjesmu, viceve i nadahnute filmiće potaklo promišljanje o različitom vidovima očinstva i suvremenim izazovima. Priredba je otvorena tekstom „Oče, izvore moj“ profesora Tomislava Ivančića. Djeca su, zatim, u radionicama izrađivala društvene igre za što ljepše druženje sa svojom obitelji. Za vrijeme radionica odrasli su pogledali filmiće o superfinalistu The Voice Kids natjecanja, Davidu Šimunovu i njegovu ocu Vladimiru, te ratnom heroju Željku Vrabecu Piku koji nije dočekao odrastanje svoje kćeri.
Promišljanje o različitim vidovima očinstva obogatilo je svjedočenje Tomislava Brejara, predsjednika Zaklade Tomislav Ivančić i oca petero djece. Tomislav je podijelio svoja iskustva, teškoće i ljepote života u višečlanoj obitelji. Progovorio je o svom iskustvu potrebe za mijenjanjem članova svoje obitelji kroz mijenjanje samoga sebe. Sudionicima je bilo zanimljivo čuti njegov način promjene svoje supruge kroz brzo opraštanje i opraštanje u inat. Svjedočio je otvorenost rađanju i prihvaćanje promjena životnih okolnosti kroz iskustvo rađanja djece, prilagodbu na seljenje u veći prostor i prihvaćanje životnih stvarnosti onakvima kakve jesu. Pojasnio je što znači pojam duhovne duše i načinima kako možemo prepoznati imamo li duhovnu dušu i čemu ona služi. Govorio je i o zakonitostima Duha o kojima je naučio od svog imenjaka Tomislava Ivančića. Posvjedočio je o životu sa svojim ocem i prisjetio se riječi koje mu je otac često izgovarao, a koje je kasnije prepoznao i u nauku profesora Ivančića,. Ponudio je alate kako prepoznati izazove igranja videoigara i kako im se oduprijeti, te kako prihvatiti odricanje od vlastitih interesa na dobrobit obitelji i zajednice kojoj pripada. „Ti nisi ono što jesi, nego ono što možeš postati“ bila je poruka koju je za kraj izdvojio i ohrabrio roditelje u njihovoj odgojnoj ulozi i naporima s kojima se suočavaju. Sudionici su izrazili želju za produbljivanjem ovakvih sadržaja i iskazali zadovoljstvo zbog sadržaja koji su imali priliku slušati.
Trećega dana manifestacije, 21. ožujka, upriličena je molitva križnog puta od kapele svetog Josipa do Pepačevog brijega. Ovom prigodom promoviran je tekst „Križnog puta sina Josipova“ vjeroučiteljice Ive Maričić, izdanog za ovu prigodu od Nacionalnog svetišta svetog Josipa iz Karlovca. Manifestacija je zaključena predstavom „Princezina knjiga“ u izvođenju Kršćanskog kazališta Credo u Društvenom domu Stara škola. Velik interes i sudjelovanje mnogobrojnih učenika i njihovih obitelji, te osmjesi i riječi zahvale po sudjelovanju u sadržajima, bili su potvrda uspješnosti priređenog programa.